En çok onlar çöp oluyor

Türkiye’de bir yılda 539 bin ton e-atık ortaya çıktığı, en çok televizyon, cep telefonu ve bilgisayar monitörünün çöpe atıldığı açıklandı. En çok e-atık üreten şehirler ise İstanbul, Kocaeli ve Ankara.

İSTANBUL

IWES 2012 – 4. Atık Teknolojileri Sempozyumu ve Sergisi kapsamında Elektronik Atıkların Üretimi konulu bir panel düzenlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetim Genel Müdürlüğü Özel Atıkların Yönetimi Şube Müdür Vekili Şule Yetkinin oturum başkanı olduğu panele Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Dr. Özlem Yılmaz, Evciler Geri Dönüşümden Özge Hangül ve Ozan Kayahan, Exitcom Genel Müdürü Murat Ilgar ve KOAŞ firmasından Arkın Korur katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından panele katılan Dr. Özlem Yılmaz, Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe giren Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların (AEEE) Kontrolü Yönetmeliğinin sektörün gelişmesi açısından önemli olduğunu söyledi. Evciler Geri Dönüşümden Ozan Kayahan ise Evciler Geri Dönüşüm olarak atık toplama yönetimini yardım toplama ile birleştiren projeleri hayata geçirdiklerini anlattı. Yardımsever Atıklar adını verdikleri projede ODTÜ ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gibi kurumlara bağışlarda bulunduklarını aktardı.
Exitcom Genel Müdürü Murat Ilgar, Türkiyede bir yılda 539 bin ton e-atık ortaya çıktığını en çok televizyon, monitör ve cep telefonlarının çöpe atıldığını söyleyerek, En fazla atık üreten şehirler ise İstanbul, Kocaeli ve Ankara. Türkiyede kişi başına 7 kilo 21 gram e-atık düşüyor. Bu atıklar ülkemizde kurulu 21 tesis tarafından işleniyor dedi. Türkiyede atık buzdolapları ve soğutucuları işleyecek bir tesisin bulunmadığına dikkat çeken Ilgar, Türkiyede e-atıkların işleneceği yeni tesislerin kurulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Murat Ilgar ayrıca e-atık tesislerinde işlenen bilgisayarların hard-disklerinde bulunan verilerin de imha edilmesinin veri güvenliği açısından önemli olduğunun altını çizerek, Veri hırsızlığı yaygın hale geldi ve birçok şirket veri hırsızlıktan olumsuz etkilendi. Bunun temel nedeni veri taşıyıcılarının içeresindeki bilgileri (telefonlar, hard-disk, USB – flash-disk, vb.) doğru imha edilmemesidir şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz